خواب رفتگی عضلات

علائم خواب رفتگی بیشتر در دست و پا رخ می دهد ، از علائم خواب رفتگی می توان به موارد زیر اشاره کرد .

در ابتدا عضو دچار بی حسی و سنگینی می شود ، پوست عضو خواب رفته سوزن سوزن شده و به خارش می افتد .

این عوارض پس از بازگشت بدن به حالت عادی ، در عرض چند دقیقه بر طرف می شود .

عواملی که باعث خواب رفتگی عضلات می شود عبارتند از :

وارد شدن فشار بر روی عصب . کاهش مقدار خون موجود در عضو . آسیب دیدگر عصب . تنفس سریع . متاثر شدن اعصاب از ماده ای سمی ، مانند الکل یا سرب . عارضه جانبی از داروها .

 خواب رفتگی بر اثر فشار

اطلاعات دریافت شده از محیط توسط اعصاب پیرامونی بدن به مغز و نخاع فرستاده می شود . هنگامی که یک عصب حسی به دلیل قرار گرفتن در یک حالت تنگ و ناراحت تحت فشار قرار گیرد ، از کارایی ان کاسته می شود . اگر این فشار ادامه یابد ، عضو درگیر دچار خواب رفتگی می شود ، به این معنا که پیامهای حسی قطع می شوند .

به محض آنکه فشار از عصب برداشته شود ، کار خود را از سر می گیرد . حالت سوزن سوزن شدن ، در اثر فرستاده شدن ناگهانی پیامهای متعدد درد از عصب به مغز است . اعصاب دیگری که در این وضعیت تحت فشار قرار گرفته بودند ، از جمله عصبهای تشخیص دهنده دما برای بازگشت به حالت اولیه به زمان بیشتری نیاز دارند .

 التهاب عصبی

التهاب عصبی یا ورم رشته های عصبی ، دلایل متعددی دارد که رایج ترین انها از این قرارند :

الکل . مصرف مداوم و بیش از حد الکل می تواند موجب مسمومیت اعصاب شده و وضعیتی را به وجود آورد که پریفرال نوروپاتی نام دارد . بارزترین نشانه آن خواب رفتگی اعضا است .

سندروم گیلین بری حالتی که به احتمال فراوان در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود و اعصاب پیرامونی را تحت تاثیر قرار داده موجب درد و بی حسی در عضو می شود .

کم خونی خطر ناک . کاهش یا عدم کارایی ویتامین ب12 موجب کند شدن روند تولید گلبول قرمز شده و عملکرد نخاع را تحت الشعاع قرار می دهد .

 فشردگی شدید عصب

رگهای عصبی نیز می توانند در اثر گیر افتادن میان استخوانها با بافتهای دیگر تحت فشار شدید قرار بگیرند برای مثال :

سندرم تونل مچ دست . عصب اصلی دست از میان حلقه ای متشکل از استخوانهای مچ می گذرد . وجود تاندونهایی که غشایی ملتهب و متورم داشته باشند . فضای این تونل را تنگ کرده و عصب را به شدت فشار می دهند . نشانه های این مشکل شامل حالت خواب رفتگی ، درد و ضعف دست است .

 بیماری عصب

علامت مشخصه بیماری عصب یا نوروپاتی ، عدم وجود رابطه اطلاعاتی حسی بین عصب و مغز است که در اثر آسیب دیدگی عصب حسی ایجاد می شود . برای مثال ، تشخیص دچار نوروپاتی ممکن است درد نداشته باشد . شرایطی که می توانند موجب بروز چنین آسیبهایی شوند از این قرارند :

قظع شدن نخاع . بیماری قند . نوروپاتی حسی ارثی . قرار گرفتن در معرض داروهای خاص یا فلزات سنگینی چون سرب . مصرف مداوم و بیش از حد الکل .

بروز هر گاه از حالت خواب گرفتگی ، مورد نگران کننده ای نیست . اما خواب رفتگی مزمن می تواند نشانه یک مشکل اساسی باشد . اگر بیش از حد یا در فواصل کوتاه دچار خواب رفتگی اعضا می شود . به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید تا از شما یک معاینه کامل به عمل آورد .

 روشهای درمان

درمان خواب رفتگی ارتباط مستقیمی با دلیل بروز آن دارد و در هر مورد متفاوت است . برای مثال ، سندروم تونل مچ دست ، با مصرف داروهای التهاب و ادرار آور ، استراحت و بستن مچ با باندهای کشی و مخصوص بهبود می یابد . فیزیوتراپی نیز می تواند  در بر طرفل کردن مشکل کمک کند .

/ 1 نظر / 18 بازدید
شاپکده

100 فیلم جدید سال 2008 و 2009 به همراه زیرنویس فارسی با کیفیتی بالا و بدون هیچ دخل و تصرفی !!! در سبک های : اکشن ، درام ، عاشقانه ، کمدی ، تخیلی و ..... برای کسب اطلاعات بیشتر به ادرس http://www.shopkadeh.com/?cat=62 مراجعه کنید. موفق باشید.