تصویر ذهنی از خود


هرکسی تصویری از بدن خود دارد که تاثیر مستقیم روی اعتماد به نفس او می گذارد ولی گاهی این تصورات ،حالت بیمارگونه پیدا می کنند.
با پاسخ به این پرسش ها ،تصور خود را از ظاهرتان ارزیابی کنید.
فرشته آل علی
بعضی‌ها تصوری مثبت و خوب از خود دارند و بعضی دیگر تصوری بد و به عبارتی خودشان را قبول ندارند و دائم در مجلات بدنبال مدل‌هایی می‌گردند که خودشان را شبیه آنها درآوردند. اگر شما تصوری مثبت از خود داشته باشید، قطعاً اعتماد به نفس شما تقویت می‌شود و باعث می‌شود خودباوری و شرکت شما در فعالیت‌های اجتماعی بهتر شود. به سوالات زیر پاسخ دهید تا بدانید چه تصوری از خود دارید.
پاسخ <هرگز> ، صفر امتیاز، پاسخ <گاهگاهی1 > امتیاز، پاسخ <اغلب>، 2 امتیاز و پاسخ <همیشه 3> امتیاز دارد.
من در مورد ظاهر خود احساس ناراحتی می‌کنم وقتی که …
-1 در یک مکان اجتماعی حضور پیدا می‌کنم که افراد کمی را می‌شناسم
-2 در آینه به خودم نگاه می‌کنم
-3 با افراد جذاب روبرو می‌شوم
-4 کسی به قسمتی از بدن من که آن را نمی‌پسندم نگاه می‌کند
-5 لباسی جدید می‌پوشم
-6 ورزش می‌کنم
-7 خیلی غذا می‌خورم
-8 لباس‌های بدن‌نما می‌پوشم
-9 روی ترازو می‌روم تا خودم را وزن کنم
-10 فکر می‌کنم کسی مرا کنار گذاشته است
-11 در شرایط جنسی قرار می‌گیرم
-12 خلق خوبی ندارم
-13 در مورد جوانی و ظاهر خود در آن دوران فکر می‌کنم
-14 عکس یا فیلم خود را می‌بینم
-15 فکر می‌کنم وزنم زیاد شده است
-16 در مورد اینکه بهتر است چه شکلی باشم فکر می‌کنم
-17 به یاد کلمات ناشایستی می‌افتم که مردم در مورد ظاهر من گفته‌اند
-18 وقتی با افرادی هستم که در مورد افزایش وزن یا رژیم غذایی صحبت می‌کنند
-19 به مجلات مد نگاه می‌کنم
-20 در مورد رفتن به تعطیلات فکر می‌کنم.
امتیاز 0 تا :10 باید به شما تبریک گفت. شما تصور خوبی از خود دارید و اعتماد به نفستان عالی است و کاملاً در آرامش هستید. احساس شما در مورد ظاهرتان بر روی فعالیت‌های روزمره شما تاثیری ندارد و حقیقتاً هم همین طور باید باشد. شما برای رژیم غذایی، مدل مو و لباس، نحوه راه رفتن و... مثل بسیاری از مردم، تحت فشار نیستند و در نتیجه زندگی راحتی دارید.‌
امتیاز 20 تا :30 این امتیاز نشان می‌دهد که شما اعتمادی به ظاهر خود ندارید و اعتماد به نفس شما متزلزل است. شاید خودتان هم متوجه نباشید که این حالت شما چقدر در انجام فعالیت‌های روزمره شما و ارتباطتان با افراد دخالت دارد و آن را با مشکل روبرو می‌کند. در اصل شما یک استانداردهای درونی برای خود در نظر گرفته‌اید و با دیدن تصاویر مجلات، فیلم‌ها و تلویزیون فوراً نسبت به ظاهر خود ناامید می‌شوید. احتمالاً وقت زیادی را هم برای تغییر شکل یا وزن خود صرف می‌کنید.
باید بر این ضعف و تصور ضعیف از خود غلبه کنید. این مسئله مدت زیادی است در شما وجود دارد و ممکن است از کودکی در شما رشد کرده باشد. بهتر است برای تقویت اعتماد به نفس از یک مشاور کمک بگیرید. ضمناً تمرین‌ها و ورزش‌هایی برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.‌
امتیاز 40 و بالاتر از آن: شما از مشکلی به نام <اختلال نگرانی از‌ بد شکل بدن>رنج می‌برید که به نفرت از بدن و ظاهر نیز شهرت دارد. این مسئله به ظاهر شما یا نظر افراد نسبت به شما بستگی ندارد زیرا افراد زیادی هستند که معلولیت جسمی دارند یا ظاهر آنها با فرم معمول جامعه تفاوت دارد ولی احساس بدی نسبت به خود ندارند. شما در ظاهر کاملاً عادی به نظر می‌رسید ولی درون خود شدیداً نسبت به ظاهرتان ناراحت هستید و شکایت دارید.
افرادی که مبتلا به اختلال مذکور هستند در معرض خطر ابتلا به اختلا‌لا‌ت روانی دیگر مثل ترس از اجتماع، افسردگی و اختلالات غذا خوردن هستند. پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی هم در این افراد زیاد دیده می‌شود، بعضی از این افراد به صورت وسواس‌گونه‌ای خود را وزن می کنند، دائم در پی جراحی پلاستیک هستند و رژیم غذایی خود را مدام تغییر می‌دهند.
اگر این اختلال در فردی بروز کند باید فوراً توسط روانپزشک مورد بررسی و درمان قرار بگیرد. با انجام جلسات مشاوره، این احساس بد ترمیم می‌شود و مشکلات و رفتاری که در نتیجه این احساسات نامناسب بروز داده می‌شوند اصلاح می‌گردند.
بهتر است خاطرات کودکی خود را به یاد آورید و ببینید این احساسات منفی برای اولین بار از کجا منشا گرفته است. ممکن است شما برای اینکه ظاهر خاصی داشته باشید از طرف دیگران تحت فشار باشید یا اینکه توجه عاطفی کافی به شما نشده باشد. درمانگر یا مشاور طی جلساتی بر روی تقویت اعتماد به نفس شما کار می‌کند و برای اینکار از راهکارهای مختلفی استفاده می‌کند و به شما مهارت‌های ارتباطی و روش مدیریت عواطف و احساسات را یاد می‌دهد مطمئن باشید از مراجعه به روانپزشک و اقدامات درمانی توصیه شده توسط پزشک حتما نتیجه می‌گیرید.‌
اگر جمع امتیازهای شما بین نتایج مذکور باشد یعنی حالت بینابینی دارید و باید توجه بیشتری به مسئله اعتماد به نفس داشته باشید.

/ 0 نظر / 9 بازدید