رژیم غذایی بیماران دیالیزی

رژیم غذایی بیماران تحت دیالیز

سوء تغذیه موجب کوتاهی عمر بیماران دیالیزی است. متاسفانه 8-6% بیماران دیالیزی دچار سوء تغذیه شدید می شود 35-30% بیماران سوء تغذیه متوسط دارند.

 

عوامل متعددی چون بی اشتهایی – توکسی اوری – افسردگی و اختلالات عصبی روانی دیگر که در بیماریهای مزمن شایع است بیماران دچار نارسایی کلیه در دسته بیماران کاتابولیک قرار می گیرند.

و از طرفی با هر بار درمان مقداری از اسید کربنه های آزاد « حدود 8 گرم » از دست می رود که در دیالیزهای جدید و دیالیز صفاقی مقدار بیشتری از اسید آمینه از دست می رود و از طرفی با نارسایی کلیه ساخت بعضی از پروتئین ها مانند کارنتین « Carnetene که امروزه نقش بزرگی را برای کاتابولیک شدن آن نسبت می دهند» مختل می شود و به دلائل متعدد دیگر باید پروتئین از نوع مرغوب به این بیماران داد البته پروتئین افزون تر خود عوارضی چون نیاز به درمان بیشتر و افزایش پتاسیم و فسفر را به همراه دارد.

توصیه می شود روزانه 1-2 گرم پروتئین برحسب هر کیلو وزن به بیماران داده شود « برای یک انسان 60 کیلویی حدود 150-130 گرم گوشت پخته بدون چربی و استخوان نیاز است.» علت مرگ در 50% بیماران دیالیزی عوارض قلبی عروقی متاثر هیپرلیپیدی است.

این بیماران دچار هیپرلیپیدمی نوع IV منتشر یعنی تری گلیسیرید ، CDLVLDL  هستند برای پایین آوردن لیپید خون این بیماران رژیم غذایی توصیه می شود زیرا داروهای موجود ضد لیپید ایجاد عوارض کبدی شدیدی در این بیماران می کند و فقط در تری گلیسیرید بالاتر از mg / dl 1000 می توان دارو داد آن هم با دز بسیار کم اما مهم ترین مسئله در تغذیه این دسته از بیماران کالری کافی روزانه یعنی 35-30 کیلوکالری بر حسب وزن بدن است.

علاوه بر مسائل ویتامین ها که گفته شد ناگفته نماند که درمان با دیالیز ویتامین ها و املاح محلول در آب را با خود می برد لذا طبق جدول زیر رژیم غذایی روزانه این بیماران تعیین می گردد.

جدول غذایی روزانه بیماران تحت درمان، همودیالیز 12 ساعت در هفته و تحت درمان، با درمان صفاقی CAPD

کالری


پروتئین
 

چربی


کربوهیدرات


فیبر


کلرورسدیم افزودنی
 

پتاسیم


فسفر


کلسیم


منیزیوم


آهن- روی


آب
 

ویتامین ها

35 کیلو کالری برایهر کیلو وزن به شرط عدم چاقی


1.2- 1
گرم برای هر کیلو وزن از شروع دیالیزنگهدارنده


40-30
درصد کالری بدن از چربی های اشباع و غیر اشباعمصرف شود.


70-60
درصد کالری بدن


25-20
گرم


1.5- 1
گرم


70-40
میلی اکی والان
 

15-10 میلی گرم برای هر کیلووزن بدن


30-20
میلی گرم برای هر کیلو وزن بدن


300-200
میلی گرم


15-10
میلی گرم ( هر کدام)


1500-1000
سی سی


در حد مجاز « ویتامین های محلول در چربی ضرورینیستند
 

 

 

/ 2 نظر / 155 بازدید
maryam

با سلام ممنون از زحمتی که کشیدید امیدوارم دیگر دوستان هم مطالعه کنند

مهسا

سلام و خسته نباشید اگر نام و مشخصات غذاها و میوه جات مصرفی در بیماران دیالیزی مشخص شود خیلی به نفع تغذیه بیماران است