مصرف شیر وتخم مرغ وگوشت در بیماران دیالیزی

دیالیز در اصطلاح عوام به کلیه مصنوعی گفته می شود و در بیمارانی که کلیه خود را از دست داده اند استفاده می شود و کار دفعی کلیه را انجام می دهد یعنی مواد زائدی که کلیه قادر به دفع آنها نیست توسط این دستگاه از بدن خارج می شود.

وی افزود: در حال حاضر 2 نوع دیالیز وجود دارد که یک نوع آن دیالیز خونی است، ماشین های مخصوص دارد که در کشور ما فقط در بیمارستان ها این دستگاهها وجود دارند در حالی که در بقیه کشورها افراد بیمار در خانه نیز می توانند این ها را داشته باشند. مریض به وسیله یک رگ خود را به دستگاه وصل می کند، خونش بیرون می آید و در داخل دستگاه تصفیه می شود و دوباره به بدن بازمی گردد. نوع دیگر دیالیز، دیالیز صفاقی است که در این نوع از حفره شکم خود مریض استفاده می شود و مریض از طریق یک لوله کوچک سرم های مخصوصی را به داخل شکم وارد می کند. این سرم حدود 5 تا 6 ساعت داخل شکم می ماند و بعد تخلیه می شود و به جای آن مایع تازه می ریزد و از این راه مریض مواد زائد را دفع می کند.

دکتر خاتمی در ادامه گفت: کسانی که کار کلیه آنها به قدری کاهش پیدا کند که دیگر کفاف زندگی عادی را ندهد و یا از لحاظ عددی زمانی که کار کلیه به زیر 15 درصد یا قطعاً به زیر 10 درصد رسید، نیاز به دیالیز است زیرا کلیه بیمار آنقدر نارسا شده که اجازه زندگی عادی و نسبتاً راحت به او نمی دهد و با دیالیز تا حدی زندگی بیمار به حالت عادی بازمی گردد.

وی در مورد اهمیت دیالیز گفت: دیالیز دستگاهی نجات بخش است زیرا به جای یکی از ارگانهای بدن عمل می کند، مثلاً اگر قلب یا هر ارگان دیگر بدن آسیب ببیند معمولاً دستگاه جایگزین وجود ندارد اما در مورد کلیه دیالیز می تواند تا حدی جایگزین خوبی باشد.

این فوق تخصص کلیه گفت: به هر حال این دستگاه نیز مثل هر اقدام درمانی دیگر عوارضی دارد ولی معمولاً این عوارض نیز به نارسایی خود کلیه بازمی گردد و این دستگاه گاهی باعث تشدید آنها می شود. شایع ترین عوارض مربوط به قلب می باشد و گاه دستگاه خون ساز یا دستگاه استخوانی، عضلانی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد اما خوشبختانه امروز با شناختن نقاط ضعف دیالیز، ما توانسته ایم به روشهایی جدید دست پیدا کنیم که این عوارض را کم کند و نیز داروهایی که جبران این نقایص را بکند. در واقع چون دیالیز فقط کار دفعی کلیه را انجام می دهد ما با استفاده از داروهای جنبی و درمان های کمکی سعی داریم عملکرد غیردفعی کلیه را نیز بهبود بخشیم.

دکتر خاتمی گفت: رژیم غذایی در بیماران کلیوی بسیار مؤثر است و جزء لاینفک درمان بیماری های کلیه تغذیه و در حقیقت به کارگیری مشاوران تغذیه است. اما باید توجه کنیم که رژیم غذایی قبل از دیالیز خاص است و بعد از آن نیز فرق می کند و مسئله مهم در این گونه بیماران این است که باید پروتئین زیاد مصرف کنند زیرا سوء تغذیه یکی از عوارض جانبی بیماریهای کلیه است. به خصوص در دیالیز صفاقی که ممکن است در روز 15-10 گرم پروتئین از بین برود، باید پروتئین بیشتری مصرف شود و نیز از مصرف نمک بپرهیزند اما همه اینها باید تحت نظر پزشک باشد.

این عضو هیأت علمی در ادامه گفت: مهمترین مسئله در امر دیالیز این است که مریض خوب دیالیز بشود و برای این، دو بخش درگیر در دیالیز باید خوب توجیه شوند و آموزش ببینند. یکی خود بیمار است که باید آموزش ببیند و اهمیت دیالیز را درک کند و همکاری لازم را بکند و دیگری تیم پزشکی است، به خصوص پرستاران که باید از مهارت لازم و کافی برخوردار باشند. همچنین ما در عین حال که کشورمان بین کشورهای منطقه از هر دو لحاظ در وضع نسبتاً خوبی قرار دارد ولی باید کار بیشتری انجام شود تا بتوانیم خدمات بهتری به بیماران دیالیزی ارائه دهیم.

وی گفت: یک مشکل عمده ای که در ایران در رابطه با دیالیز وجود دارد، کمبود امکانات است. ما بیمارانی داریم که در نوبت هستند، در حالی که اگر نیاز به دیالیز باشد نباید زیاد تأخیرکرد و متأسفانه ما از این لحاظ دچار مشکل هستیم و مشکل اصلی، اقتصادی است. همچنین باید در نظر داشته باشیم که در عرض 15 سال گذشته تعداد نفرولوژیست های ما 40 برابر شده است و به همین میزان نیز تعداد بیماران افزایش یافته است و دیگر بیمار با نارسایی کلیوی نیست که ما نتوانیم آن را زود تشخیص دهیم و وقتی تشخیص داده شود به درمان جایگزین نیاز دارد بنابراین گسترش امکانات دیالیز از مسائل مهم و کمبود آن از مشکلات ماست.

دکتر خاتمی گفت: این بیماران باید به طور مرتب بررسی های سالانه و ماهانه از لحاظ عوارض انجام دهند و ارگانهای مختلف بدن را چک کنند اما به دلیل هزینه های بالا چه در انجام آزمایشات یا تهیه دارو و اینکه بیمه پول کافی نمی دهد، این بیماران از نظر اقتصادی قادر به انجام بسیاری از این موارد نمی باشند و فقط دیالیز می شوند که این اصلاً خوب نیست.

وی افزود: بیماری های کلیه نسبتآً شایع هستند و چون معمولاً طول می کشند چه به لحاظ اقتصاد خانواده و چه به لحاظ اقتصاد در جامعه یکی از هزینه برترین درمان هاست، بنابراین اولین مسئله این است که ما خیلی زود بتوانیم بیماری های کلیه را تشخیص دهیم. برای این کار باید آموزش های لازم از طریق رسانه های گروهی داده شود تا مردم از عوارض و علائم این بیماری ها آگاه شوند. همچنین همکاران پزشک باید توجه داشته باشند که بیماری های کلیه گاه ممکن است اصلاً تظاهر کلیوی نداشته باشند و با بیماری های دیگر اشتباه شوند، بنابراین باید آزمایشات دقیق به خصوص آزمایش ادرار و اوره خون انجام شود و با همین دو آزمایش ساده بیش از 90 درصد بیماران کلیه در مراحل ابتدایی تشخیص داده می شوند.

دکتر خاتمی در پایان افزود: خوشبختانه کشور ما در زمینه پیوند کلیه در میان کشورهای خاورمیانه حتی بعضی از کشورهای اروپایی بسیار پیشرو می باشد اما مسئله مهم این است که 90 درصد پیوندهای ما از افراد زنده صورت می گیرد که متأسفانه صورت تجارت نیز به خود گرفته است اما باید با آگاهی به مردم بگوییم هنگامی که عزیزانشان فوت می کنند با اهدای اعضای آنها می توانند به 6 یا 7 نفر زندگی تازه ببخشند. بنابراین موضوع اهداء عضو در کسانی که مرگ مغزی شده اند باید بیشتر مطرح شود.

/ 0 نظر / 53 بازدید