آنجه بیماران دیالیزی باید بدانند
مطالب وبلاگ صرفا آموزشی می باشد(ثبت شده در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی)(بیمارستان شهید مدرس)
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی مهرابی - پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸

خواب رفتگی یا Paresthesia احساس سوزش شدن عضو خواب رفته است که غالبا در دست و پا ایجاد می شود . دلیل معمول بروز چنین حالتی نشستن ، تکیه زدن یا خوابیدن بر روی عضو است به طوریکه فشاری مداوم بر اعضاب این عضو وارد شده یا جریان خون در این منطقه مختل شود . تغییر حالت دادن و خارج کردن عضو خواب رفته از حالت فشرده ، معمولا این حالت را از بین می برد . اما با برداشته شدن فشار و با برقرار شدن پیام رسانی اعضاب به مغز و نخاع ، ابتدا حالت بی حسی  جای خود را به درد و سوزش داده و سپس از بین می رود . در بعضی از موارد خواب رفتگی در اثر آسیب دیدگی عصب یا اختلالات خاص در سیستم عصبی ایجاد می شود . اگر شما غالبا و یا به مدتهای طولانی دچار خواب رفتگی اعضا می شوید . حتما به پزشک مراجعه کنید .


علائم خواب رفتگی بیشتر در دست و پا رخ می دهد ، از علائم خواب رفتگی می توان به موارد زیر اشاره کرد .

در ابتدا عضو دچار بی حسی و سنگینی می شود ، پوست عضو خواب رفته سوزن سوزن شده و به خارش می افتد .

این عوارض پس از بازگشت بدن به حالت عادی ، در عرض چند دقیقه بر طرف می شود .

عواملی که باعث خواب رفتگی عضلات می شود عبارتند از :

وارد شدن فشار بر روی عصب . کاهش مقدار خون موجود در عضو . آسیب دیدگر عصب . تنفس سریع . متاثر شدن اعصاب از ماده ای سمی ، مانند الکل یا سرب . عارضه جانبی از داروها .

 خواب رفتگی بر اثر فشار

اطلاعات دریافت شده از محیط توسط اعصاب پیرامونی بدن به مغز و نخاع فرستاده می شود . هنگامی که یک عصب حسی به دلیل قرار گرفتن در یک حالت تنگ و ناراحت تحت فشار قرار گیرد ، از کارایی ان کاسته می شود . اگر این فشار ادامه یابد ، عضو درگیر دچار خواب رفتگی می شود ، به این معنا که پیامهای حسی قطع می شوند .

به محض آنکه فشار از عصب برداشته شود ، کار خود را از سر می گیرد . حالت سوزن سوزن شدن ، در اثر فرستاده شدن ناگهانی پیامهای متعدد درد از عصب به مغز است . اعصاب دیگری که در این وضعیت تحت فشار قرار گرفته بودند ، از جمله عصبهای تشخیص دهنده دما برای بازگشت به حالت اولیه به زمان بیشتری نیاز دارند .

 التهاب عصبی

التهاب عصبی یا ورم رشته های عصبی ، دلایل متعددی دارد که رایج ترین انها از این قرارند :

الکل . مصرف مداوم و بیش از حد الکل می تواند موجب مسمومیت اعصاب شده و وضعیتی را به وجود آورد که پریفرال نوروپاتی نام دارد . بارزترین نشانه آن خواب رفتگی اعضا است .

سندروم گیلین بری حالتی که به احتمال فراوان در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود و اعصاب پیرامونی را تحت تاثیر قرار داده موجب درد و بی حسی در عضو می شود .

کم خونی خطر ناک . کاهش یا عدم کارایی ویتامین ب12 موجب کند شدن روند تولید گلبول قرمز شده و عملکرد نخاع را تحت الشعاع قرار می دهد .

 فشردگی شدید عصب

رگهای عصبی نیز می توانند در اثر گیر افتادن میان استخوانها با بافتهای دیگر تحت فشار شدید قرار بگیرند برای مثال :

سندرم تونل مچ دست . عصب اصلی دست از میان حلقه ای متشکل از استخوانهای مچ می گذرد . وجود تاندونهایی که غشایی ملتهب و متورم داشته باشند . فضای این تونل را تنگ کرده و عصب را به شدت فشار می دهند . نشانه های این مشکل شامل حالت خواب رفتگی ، درد و ضعف دست است .

 بیماری عصب

علامت مشخصه بیماری عصب یا نوروپاتی ، عدم وجود رابطه اطلاعاتی حسی بین عصب و مغز است که در اثر آسیب دیدگی عصب حسی ایجاد می شود . برای مثال ، تشخیص دچار نوروپاتی ممکن است درد نداشته باشد . شرایطی که می توانند موجب بروز چنین آسیبهایی شوند از این قرارند :

قظع شدن نخاع . بیماری قند . نوروپاتی حسی ارثی . قرار گرفتن در معرض داروهای خاص یا فلزات سنگینی چون سرب . مصرف مداوم و بیش از حد الکل .

بروز هر گاه از حالت خواب گرفتگی ، مورد نگران کننده ای نیست . اما خواب رفتگی مزمن می تواند نشانه یک مشکل اساسی باشد . اگر بیش از حد یا در فواصل کوتاه دچار خواب رفتگی اعضا می شود . به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید تا از شما یک معاینه کامل به عمل آورد .

 روشهای درمان

درمان خواب رفتگی ارتباط مستقیمی با دلیل بروز آن دارد و در هر مورد متفاوت است . برای مثال ، سندروم تونل مچ دست ، با مصرف داروهای التهاب و ادرار آور ، استراحت و بستن مچ با باندهای کشی و مخصوص بهبود می یابد . فیزیوتراپی نیز می تواند  در بر طرفل کردن مشکل کمک کند .

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User