آنجه بیماران دیالیزی باید بدانند
مطالب وبلاگ صرفا آموزشی می باشد(ثبت شده در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی)(بیمارستان شهید مدرس)
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی مهرابی - یکشنبه ۸ دی ۱۳۸٧

1 ) هرگونه تغییر در خون رسانی به ناخن ، باعث تغییر در شکل آن می شود. مانند بیماری های قلبی و تنفسی ، بیماری های عروقی ( در افراد مسن تغییرات ناخن به این دلیل زیاد دیده می شود ) و بیماری های خونی ( کم خونی ها به هر دلیل )

2 ) ضربه ناخن در اثر یک سانحه یا در مورد افرادی که مرتباً با ناخن های خود بازی می کنند. هر چند این ضربه ها اندک است چون به طور مکرر صورت می گیرد باعث تغییر می شود.

3 ) کمبود غذایی چه سوء تغـذیه و چه رژیم غـذایی و یا بیماری هایی که باعث سوء تغـذیه می شوند ( کمبود پروتئین خون مثلاً در بیماری کبدی و یا کلیوی و ... کمبود ویتامین ها و املاح خونی از جمله فقر آهن یا روی )

4 ) عفونت های قارچی و میکروبی ( به خصوص اگر یک ناخن درگیر باشد )

5 ) از آنجایی که ناخن جزء ضمائم پوست به شمار می رود هرگونه تغییر و بیماری پوستی می تواند ناخن را نیز درگیر کند .

 


شکنندگی ناخن

وقتی قوام ناخن محکم نباشد باعث سریع شکسته شدن آن می شود. از شایع ترین علل آن کم خونی فقر آهن است که این کمبود در بین خانم ها بیشتر دیده می شود . از علل دیگر علاوه بر موارد فوق می توان به بیماری غده تیروئید ( کم کاری و پر کاری ) اشاره کرد.

از عـلل مـهم دیگر شکــنندگی ناخن که در خانم ها بخـصوص و گاهـی در آقایان (بسـته به شغل)، وجود دارد شستشوی مکرر دستهاست . با شستن مکرر دست به ویژه با صابون و به خصوص با صـابون های مایـع ، چربـی ناخن و حاشـیه آن از بین می رود و باعث شکـسته شدن سریع ناخن می شود. در درمـاتـولـوژی یک بیــماری وجـود دارد به نـام HOUSEWIFE DERMATITIS ( یعنـی درماتیت خانم های خانه دار) ‌؛ در این بیـماری به علت هـمان شسـتشوی مکـرر ، پوست دست دچـار ترک و پوسته ریزی و قرمزی می شود . در این مـوارد برای پیشـگیـری و درمـان نـیاز است شســتشوی دست ها را به حداقل رساند و در مـواقـع نـیاز صـابون های حـاوی گلیــسرین استــفاده گردد. در ضـمن لازم است این افراد برای کمـتر کردن شسـتشوی دست از دستـکش ( دستکش نخی در زیر و دستکش لاستیکی روی آن ) برای کار در خـانه و بخــصوص در آشـپزخانه استـفاده کنند. بعـد از هر شسـتشو باید از کِـرِم های مرطـوب کننده و چرب کننده استفاده شود .

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User